Mevlana Dizisi Oyuncuları Kimler Konusu (Ne Zaman Başlayacak)

2020 yılında dizi atağına başlayan TRT 1 Mevlana isimli yeni bir dizi hazırlık çalışmalarına başladı. Akli film tarafından hazırlanacak olan Mevlana dizisinin konusu Mevlana Celaleddin Rumi olacak. Anlayışı tarzı ve tasavvuf tarihimizdeki yeri ve öneminin aktarılacağı Mevlana dizisi oyuncu seçmelerine başladı.

Mevlana Dizisi Oyuncuları Kimler?

TRT 1 ekranlarında yeni sezon için hazırlanan dizinin Eylül 2020’de hazır olması hedefleniyor. Ülkemizde ve dünyada görülen koronavirüs salgını sonrasında yeni dizilere hız veren TRT Mevlana dizisi ile gönülleri feth etmeyi planlıyor. Daha önce Yunus Emre dizisi ile oldukça güzel bir iz bırakan TRT1 şimdi de Mevlana dizisini hem ülkemizde hem de birçok farklı coğrafyada yayınlamayı planlıyor. Mevlana dizisinin oyuncuları kimler olacak şimdilik belli olmadı. Yaz ayları boyunca Mevlana dizisinde oynayacak oyuncuların belirleneceği ve deneme çekimlerinin yapılacağı düşünüyor.

Mevlana dizisi ne zaman başlayacak?

TRT ekranlarında yeni sezonda başlaması planlanan Mevlana dizisinin kesin olarak başlama tarihi henüz belli olmadı. Mevlana dizisinin Yaz ayları boyunca hazırlıklarını tamamlayacağı ve Eylül 2020’de yeni sezonda ekrana geleceği tahmin ediliyor. Mevlana dizisinin tanıtım fragmanı çıkıp detaylı bilgiler paylaşıldıkça burada yazmaya devam edeceğiz.Mevlana Dizisi oyuncuları

Mevlana dizisinin konusu Mevlana hazretleri olacak

Hz. Mevlana kimdir? Mevlana 1207 tarihinde Afganistan’da Horasan eyaletinde doğmuş bir tasavvuf alimidir. Daha küçük yaşlarda babasından felsefe ve din alanında dersler almaya başlayan Mevlana 1214 yılında Bağdat’a göç etmiş daha sonra 1218 yılında da Konya karaman’a göç etmiştir. Babası Bahaeddin Veled için Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından Konya’da bir medrese yaptırılmıştır.

Babasının 1231 yılında vefat etmesinden sonra medresede dersleri Mevlana vermeye başlar. Sevgi ve saygı göstergesi olarak öğrencileri ve sevenleri tarafından Mevlana lakabı verilir. Tam adı ise Mevlana Muhammed Mustafa Celaleddin Rumi olur. Ülkemizde ve Türkçe konuşulan yerlerde Mevlana denilmiştir. Anadolu’nun en önemli evliyalarından birisi olan Şemsi Tebrizi ile yakın dostluk kurmuştur. Horasan’da doğup büyüdüğü için eserlerini Farsça kaleme almıştır. Konya ilimizde yazmış olduğu Mesnevi Farsça olarak yazılmıştır. Mevlana 17 Aralık 1273 günü 66 yaşında vefat etmiştir.

Eserleriyle ve dünya çapındaki hoşgörü felsefesi ile büyük yankı uyandıran Mevlana ülkemizin en önemli değerlerinden biridir. Mevlana için özel bir dizi hazırlanması ona verilen değerin bir göstergesidir. TRT ekranlarında başlayacak olan Mevlana dizisi 2020/2021 sezonunda yayınlanacak. Oyuncu seçmeleri bittikten sonra Mevlana dizisinin detaylarını burada sizlerle paylaşacağız, şimdilik hoşça kalın.

Yorum yaz

2 Yorum

  1. Bir önceki yorumumun, ulaşıp ulaşmadığından emin olamadığım için tekrar yazıyorum. Mevlânâ dizisindeki eserleri genç, donanımlı, tecrübeli albumleri, besteleri olan ney sanatçısı FATİH YILDIZ’ ‘ın üflemesini öneririm.. Saygılarımla

  2. TRT MEVLÂNA Dizisi için, Dizi de seslendirilecek olan ney ile ilgili eserleri, ney sanatçısı neyzen Fatih YILDIZ’ ın üflemesini öneririm. Yeni, donanımlı, albümleri olan, genç sanatçıların tanıtılması ve bu sıkıntılı dönemde desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum..

Etiketler