Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor, Mekanlar Neresi Nasıl Gidilir?

Yorum Yap 43 kez izlendi

Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor, Mekanlar Neresi Nasıl Gidilir? Kuruluş Osman dizisi yayın hayatına başlarken çekim mekanları merak konusu oldu. Kuruluş Osman dizisi çekimlerine çoktan başlandı. Çekimleri çeşitli mekanlarda gerçekleşen Kuruluş Osman dizisinin set bilgilerini adreslerini sizlerle paylaşıyoruz.

Kuruluş Osman Dizisi Nerede Çekiliyor?

Yeni sezonda adı da oyuncuları da değişen Kuruluş Osman dizisi çekimleri yaklaşık olarak aynı mekanlarda gerçekleşiyor. Çünkü dizi Diriliş Ertuğrul’un devam dizisi olma özelliği taşıyor. Devam dizisi olunca da aynı mekanlarda devam edecek ilerleyen bölümlerde mekanlar değişebilir. Kuruluş Osman dizisi çekim mekanlarını açıklarken de Diriliş Ertuğrul mekanlarını açıklayarak başlayacağız. 

Kuruluş Osman Dizisi Nerede Çekiliyor Mekanları Seti?

Kuruluş Osman dizisi çekimleri İstanbul’da Beykoz ve Riva çevresinde çekiliyor. Diriliş Ertuğrul dizisi için kullanılan Riva ve Beykoz Kundura Fabrikası’na 2 plato kurulmuştu. Aynı platolar Kuruluş Osman dizisi içinde kullanılacak. Riva’daki plato 600 metrekarelik Süleyman Şah otağı ve 35 adet çadırla birlikte toplam 40.000 m2 alanda kuruldu.

Kuruluş Osman dizisi çekim yerleri içinde oba dükkanları, kilimhane, otağ meydanı ve talimhane yapıldı. Beykoz Kundura Fabrikası’nda 6000 m2’lik kapalı alanda da set inşa edildi. Halep, Halep Sarayı, arz odası, konuk odaları, koridorlar, zindanlar, Karatoygar mekanı, Selçuklu kasrı, Tapınakçılar salon ve odaları, tekke ve çadır içleri yapıldı. Yine Kundura Fabrikası’ndaki 5000 m2’lik açık alana Halep Çarşısı, kale içi, Süleyman Şah çadır içi, tapınakçıların zindanı, koridoru ve ibadethanesi inşa edildi.

Kuruluş Osman dizisi yeni sezonu içinde Beykoz Riva’da Avrupa’nın en büyük platosu olduğu söylenen bir set kuruldu. Bu platoda kaleler,hanlar, hamamlar hepsi de gerçeğe uygun olarak inşa ediliyor. Dönem dizileri arasında en gerçekçi olan Diriliş Ertuğrul dizisinin devam niteliğinde olan dizisi Kuruluş Osman’da da set en gerçekçi şekilde yapılıyor ve seyirciye sunuma hazırlanıyor.

Osman Gazi’nin Fragmanda anlatılan Rüyası ve Anlamı

Tarihimizde Ertuğrul Gazi’nin oğlu olan Osman Gazi Osmanlı Devleti’nin kurucusudur. Osman Gazi 24 yaşında babasının yerine geçti. Osman Gazi gördüğü bir rüyada Osmanlı Devleti’ni kuracağı ona bildirildi. Osman Gazi’nin bu rüyasına fragmanda da yer verildi. Fragmanda yer alan rüyayı da size anlatalım istedik. Osman Gazi rüyasında kendisini Şeyh Edebalı’nın evinde misafir olarak görür. Şeyh’in göğsünden bir ay doğmuştur ve yükselip kendi göğsüne girmiştir.

Osman Gazi’nin göbeğinden çıkan bir ağaç hızlıca dallanıp budaklanarak büyür. Bu ağaç öyle büyük ve ulu bir ağaçtır ki Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarının semalarını kaplar. Toros, Kafkas, Balkan Dağları bu ağacın gölgesinde kalır. Nil ve Tuna nehirleri onun altından akar. Uçsuz bucaksız topraklarda şehirler, kasabalar, kubbeler, piramitler, minareler ve üstlerinde bulunan hilaller parlar. Ağacın bir dalından çıkan kılıç şeklindeki mücevher İstanbul’a doğru uzanarak birkaç defa orayı işaret eder.

Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor işte Oba çadırları:

Osman Gazi gördüğü rüyanın heyecanı ile uyanır ve Şeyh Edebalı’nın yanına gider ve rüyasını anlatır. Edebalı rüyayı şu şekilde yorumlar: “Ey Osman! Müjdeler olsun ki, Allah, sana ve soyuna saltanat verdi. Dünya oğullarının himayesi altında ola. Kızım da sana helal oldu.” Bundan sonra da Osman Gazi ile Bâlâ Hatun’un nikahları kıyılır.  Kuruluş Osman dizisinin Osmanlı Devleti’ni kurmasını anlatan ve hayatını bize en güzel aktaracak dizi olacak. Yorumlarınızı aşağı yazınız.

Kuruluş Osman dizisi Nerede Çekiliyor işte tanıtım fragmanındaki yerler:

Kuruluş Osman dizisi yeni bölümleri yayınlandıkça Nerede Çekiliyor sorusuna daha detaylı cevaplar vermeye devam edeceğiz. Sizlerde merak ettiğiniz, Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor diye sormak istediğiniz sahneleri bizlere yazarak sorabilirsiniz.