Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor, Mekanlar Neresi Nasıl Gidilir?

13.10.2019
8.631

Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor, Mekanlar Neresi Nasıl Gidilir? Kuruluş Osman dizisi yayın hayatına başlarken çekim mekanları merak konusu oldu. Kuruluş Osman dizisi çekimlerine çoktan başlandı. Çekimleri çeşitli mekanlarda gerçekleşen Kuruluş Osman dizisinin set bilgilerini adreslerini sizlerle paylaşıyoruz.

Kuruluş Osman Dizisi 4. Sezonu Nerede Çekiliyor?

Kuruluş Osman dizisi 4. sezonu 5 Ekim Çarşamba günü Atv ekranlarında yayınlanmaya başladı. Kuruluş Osman dizisi 4. sezonunda yeni çekim mekanları da eklendi. Kuruluş Osman bir dönem dizisi olduğu için mekanları günümüzdekinin aynısı olmuyor elbette. Kuruluş Osman dizisinde set ekibi dizi çekim platoları kuruyor. Kuruluş Osman dizisi gibi dönem dizileri bu dizi platolarında çekiliyor. kurulus osman dizisindeki platolar nerede

Kuruluş Osman dizisinin yeni sezonunda çekimlerin yapıldığı yer bir arena. Stada benzeyen bu yerin farkı etrafındaki yükselen merdivenlerde seyircinin rahat izlemekesi ve ortadaki kumluk alanın olmadı. Bu alanda dövüşler yapılıyor. kurulus osman yeni sezon cekim yerleri Bu arenanın içten görünüşü de aşağıdaki şekilde. Günümüzde böyle yerler olmadığını düşünürken dizi set ekibinin kurduğu platoda çekimlerin yapıldığını söyleyebiliriz.kurulus osmanin cekildigi stada benzer yer

Kuruluş Osman dizisi çekimleri İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Riva bölgesinde çekiliyor. Dizi de görülen Kayıların otağı 360 dönüm arazi üzerine kurulan platoda yapıldı. Dizide 40 ana cast oyuncusu yer alıyor.  Kuruluş Osman dizisi setinde kaleler, hamamlar, camiler ve hanlar yer alıyor.

Yeni sezonda adı da oyuncuları da değişen Kuruluş Osman dizisi çekimleri yaklaşık olarak aynı mekanlarda gerçekleşiyor. Çünkü dizi Diriliş Ertuğrul’un devam dizisi olma özelliği taşıyor. Devam dizisi olunca da aynı mekanlarda devam edecek ilerleyen bölümlerde mekanlar değişebilir. Kuruluş Osman dizisi çekim mekanlarını açıklarken de Diriliş Ertuğrul mekanlarını açıklayarak başlayacağız.

Kuruluş Osman dizisi nerede çekildi yeni bölümleri çekildikçe konumuza resimleri eklemeye devam ediyoruz. Kuruluş Osman dizisi yeni bölümleri İstanbul Riva ve Beykoz’da ormanda çekiliyor. Kayı obasından Sofya’nın kalesine gidiliyor ve bu yolda sürekli olaylar oluyor. Kayılar bu ormandan ne zaman geçseler çatışma yaşıyorlar.

Kuruluş Osman Dizisi Nerede Çekiliyor Mekanları Seti?

Kuruluş Osman dizisi çekimleri İstanbul’da Beykoz ve Riva çevresinde çekiliyor. Diriliş Ertuğrul dizisi için kullanılan Riva ve Beykoz Kundura Fabrikası’na 2 plato kurulmuştu. Aynı platolar Kuruluş Osman dizisi içinde kullanılacak. Riva’daki plato 600 metrekarelik Süleyman Şah otağı ve 35 adet çadırla birlikte toplam 40.000 m2 alanda kuruldu.

Kuruluş Osman dizisi çekim yerleri içinde oba dükkanları, kilimhane, otağ meydanı ve talimhane yapıldı. Beykoz Kundura Fabrikası’nda 6000 m2’lik kapalı alanda da set inşa edildi. Halep, Halep Sarayı, arz odası, konuk odaları, koridorlar, zindanlar, Karatoygar mekanı, Selçuklu kasrı, Tapınakçılar salon ve odaları, tekke ve çadır içleri yapıldı. Yine Kundura Fabrikası’ndaki 5000 m2’lik açık alana Halep Çarşısı, kale içi, Süleyman Şah çadır içi, tapınakçıların zindanı, koridoru ve ibadethanesi inşa edildi.

Kuruluş Osman dizisi yeni sezonu içinde Beykoz Riva’da Avrupa’nın en büyük platosu olduğu söylenen bir set kuruldu. Bu platoda kaleler,hanlar, hamamlar hepsi de gerçeğe uygun olarak inşa ediliyor. Dönem dizileri arasında en gerçekçi olan Diriliş Ertuğrul dizisinin devam niteliğinde olan dizisi Kuruluş Osman’da da set en gerçekçi şekilde yapılıyor ve seyirciye sunuma hazırlanıyor.

Osman Gazi’nin Fragmanda anlatılan Rüyası ve Anlamı

Tarihimizde Ertuğrul Gazi’nin oğlu olan Osman Gazi Osmanlı Devleti’nin kurucusudur. Osman Gazi 24 yaşında babasının yerine geçti. Osman Gazi gördüğü bir rüyada Osmanlı Devleti’ni kuracağı ona bildirildi. Osman Gazi’nin bu rüyasına fragmanda da yer verildi. Fragmanda yer alan rüyayı da size anlatalım istedik. Osman Gazi rüyasında kendisini Şeyh Edebalı’nın evinde misafir olarak görür. Şeyh’in göğsünden bir ay doğmuştur ve yükselip kendi göğsüne girmiştir.

Osman Gazi’nin göbeğinden çıkan bir ağaç hızlıca dallanıp budaklanarak büyür. Bu ağaç öyle büyük ve ulu bir ağaçtır ki Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarının semalarını kaplar. Toros, Kafkas, Balkan Dağları bu ağacın gölgesinde kalır. Nil ve Tuna nehirleri onun altından akar. Uçsuz bucaksız topraklarda şehirler, kasabalar, kubbeler, piramitler, minareler ve üstlerinde bulunan hilaller parlar. Ağacın bir dalından çıkan kılıç şeklindeki mücevher İstanbul’a doğru uzanarak birkaç defa orayı işaret eder.

Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor işte Oba çadırları:

Osman Gazi gördüğü rüyanın heyecanı ile uyanır ve Şeyh Edebalı’nın yanına gider ve rüyasını anlatır. Edebalı rüyayı şu şekilde yorumlar: “Ey Osman! Müjdeler olsun ki, Allah, sana ve soyuna saltanat verdi. Dünya oğullarının himayesi altında ola. Kızım da sana helal oldu.” Bundan sonra da Osman Gazi ile Bâlâ Hatun’un nikahları kıyılır.  Kuruluş Osman dizisinin Osmanlı Devleti’ni kurmasını anlatan ve hayatını bize en güzel aktaracak dizi olacak. Yorumlarınızı aşağı yazınız.

Kuruluş Osman Dizisi Nerede Çekiliyor?

Yapımcılığını Mehmet Bozdağ’ın, yönetmenliğini Metin Günay’ın üstlendiği, kadrosunda Burak Özçivit, Özge Törer, Ayşegül Günay, Ragıp Savaş, İsmail Hakkı Ürün, Abdül Süsler, Alma Terziç ve Seda Yıldız’ın yer aldığı dizi için Bozdağ Film Platosunda dört şehir ve beş oba kuruldu. Kuruluş Osman dizisinin çekimlerinin heybetli ve gerçekçi olması amacıyla neler yapıldı neler..  

 • ‘Kuruluş Osman’ için Kayı Obası, Bizans kalesi, suni göl ve çevresinde bir şehir ile Türkmen beyliği kasabasından oluşan devasa setler inşa edildi.
 • 50 bin metrekare arazi üzerine Bizans Kalesi inşa edildi. Ayrıca alanda, meydan, çarşı, dükkanlar, kilise, evler, surlar ve kuleler bulunuyor.
 • 800 metre genişliğe ve 1.60 metre derinliğe sahip suni göl ve 20 bin metrekare alana içinde pazar yerleri, sahil, iskele ve evler olan şehir kuruldu. 30 bin metrekare alana ise içinde konak, çarşı, dükkan, ev, meydan ve cami olan Türk beyliği kasabası inşa edildi.
 • Kılıç, kalkan, hançer, mızrak ve yaydan oluşan döneme ait silah; mobilya, günlük eşyalar ve aksesuvarlar üretilmesi için 150 kişilik sanat grubu kuruldu. Dekorların yapımı 6 ay sürdü.
 • Kostüm ekibi ise ana oyuncu kadrosu için 120 adet kostüm dikti. Döneme ait binlerce kostüm ve zırh için 50 bin metre eksiltilmiş özel kumaş kullanıldı.

Ayrıca, Osman Bey karakterine hayat verecek olan Burak Özçivit başta olmak üzere oyuncular dağlık ve ormanlık alanlarda askeri eğitim aldılar. Oyuncular doğal ortamlarda kendi barınaklarını inşa edip, sularını bulup, yemeklerini hazırladılar.

Kuruluş Osman 2. bölüm çekim yerleri neresiKuruluş Osman 2. bölüm çekim yerleri neresi

Kuruluş Osman dizisinin 27 Kasım çarşamba yayınlanacak olan 2. bölüm çekim yerleri neresi diye merak edenlere hemen yazalım. Kuruluş Osman 2. ve 3. bölümler İstanbul ilimizde bulunan Beykoz ilçesine bağlı Riva’da kurulan platodaki çekimleri son hız devam ediyor. Geçek bir çekim platosunda her şey düşünülmüş. Atlar ve nehir akışı bile gerçekçiliği ile adeta izleyenleri büyülüyor.

Kuruluş Osman dizisinin çekildiği ormanda birde nehir var. Bu nehirden geçerken Osman Bey saldırıya uğramıştı ve Aybars’ta bu çatışma da öldü. Kuruluş Osman dizisinin çekildiği orman da Beykozda bulunuyor. İşte o ormanda geçen bir sahne daha.

Kuruluş Osman dizisi Nerede Çekiliyor işte tanıtım fragmanındaki yerler: MERAK EDİP GÖRMEK İSTEYECEĞİNİZ DİĞER KONULARIMIZ:
Kuruluş Osman Dizisi Reyting Sonuçları
Kuruluş Osman dizisi Oyuncu Kadrosu
Kuruluş Osman NEREDE ÇEKİLİYOR?

Kuruluş Osman dizisi yeni bölümleri yayınlandıkça Nerede Çekiliyor sorusuna daha detaylı cevaplar vermeye devam edeceğiz. Sizlerde merak ettiğiniz, Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor diye sormak istediğiniz sahneleri bizlere yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Esmanur dedi ki:

  Kurulus osman dizisi gercekten cok başarılı takdir ediyorum.bravo. oyuncular rollerini cok guzel yapiyor
  Osman ve babanın keşke bir cocugu olsa ya ama osman bey yanına daha sağlam ve gerçekçi alp almalı tıpkı büyük selcukludaki sence beyin Alperi gibi

 2. Elif Sonkur dedi ki:

  Merhaba ben bu filmin hastasıyım sizden ricam var ben seti ziyaret etmek istiyorum bunu çok istiyorum ordaki sevdiğim beğendiğim oyuncularla tanışmak istiyorum osman bey bala hatun şeh edabalı gündüz bey bamsı bey sel can hatun ay gül hatun savcı bey lena hatun bunlarlatanışmak istiyorum ben niğde merkezde oturuyorum ama seti ziyaret etmek istiyorum ama arabanız olmadı için annem beni götürmüyor bu arada annemle ben bu kuruluş osman dizisinin hastasıyız isterseniz telefonnumaramı verebilirim 05348405175 niğde merkez

 3. Anonim dedi ki:

  MERHABA BEN DİZİNİN BÜTÜN SEZONLARININ SIKI BİR TAKİPÇİSİYİM SETİ BİRGÜN GELİP ZİYARET ETME İMKANI VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM TLF NUM 0535 355 83 81 BAYRAM KARAKAŞ GENÇ BİR EMEKLİYİM

 4. Savas dedi ki:

  Yeni bolum setleri ne zaman cekiliyor

 5. FERDİ Taşdemir dedi ki:

  Merhaba kuruluş osmanın setini ziyaret etme imkanı varmı

  1. Mustafa Tonkal dedi ki:

   Nasıl gidilir oğlum çok merak ediyor tabiki bnde