Dizi Oyuncusu Olmak İçin Ne Gerekir, Nasıl Oyuncu Olunur Şartları Nedir?

18.05.2019
120

Bu konumuzda sizlere sitemizin de adını oluşturan ve bir çok ünlü ismi detaylıca yazdığımız Dizi Oyuncusu Olmak İçin Ne Gerekir, Nasıl dizi Oyuncusu Olunur, dizi oyuncusu olabilmek için şartlar nedir? konularında fikir vermek ve televizyonda görmüş olduğunuz dizilerdeki oyuncuların hangi aşamalardan geçerek oyuncu olabildiklerini yazmak istiyorum. Öncelikle Dizi Oyuncusu olmak isteyen kişiler için bilgiler:

Dizi Oyuncusu Nedir, Oyuncular Ne İş Yapar?

Öncelikle dizilerde görmüş olduğunuz başrol oyuncusundan yardımcı rollere, yan rollerden figüran rollere kadar bütün dizi ekibini oluşturan oyuncular dizilere hayat veren, dizileri izlenebilir kılan en önemli unsurların başında gelir. Bir dizinin izlenmesi oyunculuk kalitesi ile doğrudan alakalıdır. İyi oyunculuklardan kurulan diziler genellikle uzun ömürlü ve reytingi yüksek olan dizilerdir. Dizi oyuncusu yapımcının kendisine vermiş olduğu rolü hakkıyla yerine getiren kişidir. Oyuncu dizide kendisine verilen karakteri en iyi şekilde oynamak, yönetmenin verdiği direktifleri uygulamak ve aldığı parayı hak etmek zorundadır. Oyuncular sadece kamera karşısında oynayan kişiler değil o rolün hakkını kamera arkasında da günlük hayatta da yaşayan kişilerdir. Dizi oyuncusu dizilerde izlediğimiz her türlü rolü oynayan kişilere denir.

Dizi Oyuncusu Olma şartları nedir

Nasıl dizi oyuncusu olunur, oyuncu olmak için neler gerekir?

Dizi oyuncusu olabilmek için özel hünerlere sıra dışı kabiliyetlere gerek yoktur. Belki de bu işin en kolay yanı doğal olmaktır. Her ne kadar çeşitleri oyunculuk eğitimleri ile insan kendisini geliştirse de eğer hamurunda oyunculuk yeteneği yoksa oyuncu olabilmek gerçekten zordur. Dizi oyuncusu olmak için öncelikle istekli olmak, kamerayı sevmek, yönetmenlerle iyi anlaşmak ve çok yüksek beklentiler de olmamak gerekir. Çünkü her oyuncu ilk deneyimlerinde genellikle figüran veya yan rollerde oynayan çok az ekrana gelerek oyunculuğa başlar. Daha ilk işinde baş rolde oynayan bir oyuncu asla yoktur. Dizi oyuncusu olmak ise oyunculuğunda ötesinde emek gerektiren sabır gerektiren ve kendisini o role hazırlayarak rolünün hakkını vermeyi gerektiren uzun soluklu bir iştir. Bazı dizlerin 7-8 yıl sürdüğü ülkemizde gerçekten oyuncu olmak kanaat etmeyi ve uzun bir yolsa sabırla çalışmayı gerektirir.

Oyuncu olmak için çeşitli oyunculuk cast ajanslarına kayıt olabilir, ajansların sizi farklı dizilerde veya filmlerde yapım şirketlerine sizi önermesini deyim yerindeyse sizi pazarlamasını bekleyebilirsiniz. Ancak kendi özel gayretlerinizle dizi oyuncusu olmak hatta filmlerde rol alabilmek de mümkündür. Nasıl mı diye merak ediyorsanız özellikle günümüzde her evde bir kamera bilgisayar ve internetin olduğunu düşünürsek YouTube ve sosyal medya araçlarını kullanarak kendinizi gösterebilir oyunculuk kabiliyetinizi ufak ufak geliştirebilirsiniz. Öncelikle evinizde denemeler yaparak arkadaş çevrenizde çekimler yaparak bunu insanların beğenisine sunabilir ve bu konudaki kararlılığınızı sosyal alanlarda yayınlayarak herkese gösterebilirsiniz. Gerçekten bir kabiliyetimiz olduğunu düşünüyorsanız dizi oyuncusu olabileceğinizin farkındaysanız kendinizi geliştirmek adına öncelikle cep telefonlarınızın kamerasını bile kullanarak bunu yapabilirsiniz. Kendinizi oyunculuğa hazırlamak adına öncelikle yakın çevrenizdeki insanlarla bunu deneyip kamera karşısına geçebilirsiniz. Ancak bu bana yetmez diyorsanız oyunculuk ajanslarına başvurmanız yeterli olacaktır. Dizi ve filmlerde oyuncu olabilmek için birçok oyunculuk Ajansı mevcuttur.

Dizi Oyuncusu olmak için eğitimler nereden alınır

Oyunculuk ciddi bir meslek, farklı bir yaşam felsefesidir:

Eğer oyuncu olmak istiyorsanız öncelikle bunu bir iş olarak görmelisiniz ve hayatınızdaki her şeyi bir oyuncu olarak planlamalısınız. Yeni dizilerde rol almak veya yeni bir sinema filminde oynamak istiyorsanız öncelikli olarak bunun ciddi bir meslek olduğunu ve sadece hobi olarak birkaç günlüğüne takılacağınız sıradan bir iş olarak değil ömür boyu kendinizi vereceğiniz ve hayatımızı sürdüreceğiz ciddi bir meslek olarak düşünmeniz gerekir. Elbette böylesine önemli bir karar verirken çevrenizdeki insanlara ve ailenize danışmanız onlardan fikir almanız ve gerçekten oyuncu olup olamayacağınız hakkında onların da görüşlerini önemsemenizi önemli buluyoruz.

Çünkü çevrenizdeki insanlar sizin tarzınızı oyuncu olup olamayacağınızı az çok tahmin ederler. Dizi oyuncusu olabilmek filmlerde rol alabilmek öncelikle çevrenizdeki insanların sizde böyle bir cevheri böyle bir inancı görmesiyle başlar. Oyunculuk demek yaşantınız boyunca ekranda kalabilmek, herkesin tanıdığı ünlü bir insan olabilmek ve bu ağırlığı taşıyabilmek demektir. Kısacası oyunculuk bir yaşam felsefesi ve hayatın tamamında insanı saran farklı bir meslekler. Oyuncu olmaya karar verdiyseniz artık ciddi bir yoldasınız demektir. Sıradan insanlar gibi davranamazsınız, onlar gibi basit olamazsınız, siz ciddi bir meslek farklı bir yaşam tarzı seçmişsiniz demektir. Sizi sokakta caddede tanıyan insanlar sizden büyük bir beklentiye gireceklerdir. Sizinle fotoğraf çektirmek isteyen ya da küçük bir selfie ile sizle beraber olduğunu göstermek isteyen insanlar sürekli hayatınızda olacaktır.

Dizilerde Oyuncu Olmak İçin gerekenler

Oyuncu olmak zor bir iştir dedik gerçekten de öyledir. Sorumluluğu vardır ve hiçbir oyuncu “şu dizideki karakteri çok sevdim, bende oyuncu olacağım” diyerek oyuncu olmamıştır. Birçok oyuncunun yaşamı dizilerden önce genellikle oyunculuk eğitimlerine ve tiyatroya dayanır. İyi bir oyuncu olmak dizi veya filmlerde rol almak öyle kolay bir iş değil çok uzun süren eğitimlerden ve birçok deneyimden geçtikten sonra olabilen bir iştir. Elbette bu konuda kabiliyetiniz beceriniz varsa bu merdivenleri tırmanmak biraz daha kolay olabilir. Bu konuda bir örnek vermek istiyorum:

ATV ekranlarında başlayan Kimse Bilmez isimli yeni dizinin başrol oyuncusu olan Özgü Kaya daha 23 yaşında. Özgü Kaya kısa bir süre oyunculuk eğitimi aldıktan sonra oyunculuk ajansı’nın teklifi ile adı efsane isimli dizide ilk kez oynadı. Daha sonra Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinde rol alan Özgü Kaya bu dizideki başarılı oyunculuğunun ardından Kimse Bilmez dizisinden başrol teklifi aldı ve dizinin kadın baş rolü olarak dizide oynamaya başladı. Yani gördüğünüz gibi daha üçüncü dizisiyle baş rollüğe yükselen Özgü Kaya hem güzelliği hem de oyunculuk kabiliyeti ile gerçekten oyunculuk konusunda oldukça güzel bir örnek diyebiliriz. Daha üçüncü dizisinde kolay kolay kimse başrol oynamaz. Ama bunu başaran Özgü Kaya gerçekten hem iyi bir oyuncu hem de rolünün hakkını veren bir dizi oyuncusu.

Dizi oyuncusu olmanın hem bir meslek hem de bir yaşam felsefesi olduğunu bilmemiz gerekir. Televizyon ekranında gördüğümüz ve oldukça beğenerek izlediğimiz bir çok dizi oyuncusu aslında bu başarılarını saatler boyunca çalışmaya ve kamera karşısında gece yarılarına kadar emek vermeye borçlular. Kısacası hiçbir şey kolay olmuyor. Dizide rol alıp iyi bir oyuncu olmak, ekranda güzel görünüp rolünün hakkını vermek gece yarılarına kadar dizi setlerinde çalışmaya uykusuz kalmaya ve bazı sahneleri defalarca çekmeye bağlı. Bu yüzden oyuncu olmadan önce gece geç saatlere kadar belki de sabahlara kadar uykusuz kalabilmeyi, bazı sahneleri defalarca çekebilmek ve kusursuz bir görüntü ortaya çıkarabilmek için yönetmenin isteklerini harfiyen yerine getirmek gerekir.

Dizi oyuncuları rolleri gereği ağlaması gerektiği zamanlarda ağlayabilmeli, gülmesinin gerektiği zamanlarda gülmeyi bilmeli yüz ve mimiklerini en etkili şekilde kullanabilmelidir. Dizi oyuncusu rolünün gereği neyse onu yapmalıdır. Gerekirse hiç tanımadığı biriyle samimi olabilmeli, gerektiğinde hiç bilmediği tanımadığı birini öpebilmeli, belki bir travestiyi canlandıra bilmeli, yada bir uyuşturucu kullanıcısını.. Zaman zaman bir aşkı ifade edebilmeli, tutkuyla aşık birine hayat vermeli, bazen de ihtiraslarının peşine düşen aksiyon dolu bir yaşantısı olan birini.. Kısacası rolünün gereği neyse onu tam anlamıyla yapmalıdır. Bunları yaparken dizi çektiğini unutmamalı ve rol arkadaşıyla yakın ilişkiden ziyade dizinin hakkı neyse onu izleyicilere aktarabilmek için elinden geleni yapmalı ve çekim esnasında sette bulunan ışıkçı, kameraman, yönetmen ve tüm set ekibi unutarak rolüne konsantre olmalıdır.

Nasıl dizi oyuncusu olunur ne gerekli

Dizi Oyuncularının Özel Hayatı Nasıl?

Eğer bir dizi oyuncusu olmaya karar verirseniz artık günlük yaşamda her şeyin o kadar da güzel olmadığını ekrana taşınan rol kabiliyetinizin özel hayatınızda da size rahat vermediğini görebilirsiniz. Kısacası özel hayat denen bir şey oyuncular da çok fazla kalmıyor. Çünkü kameralar paparazziler röportajlar gazeteciler derken gerçekten de özel hayatında çok fazla gizli şey kalmaz. Tatile gitseniz bile ünlü olduğunuz andan itibaren kameralar hep sizi gözetler, bu yüzden ne yapıp edip kameralardan uzaklaşmak kafanızı dinlemek isteyeceğiniz yerlere tatile gitmek isteyebilirsiniz. Çünkü özel hayatınız artık yavaş yavaş deşifre olacak herkes sizin hakkınızda bilgiler edinmek isteyecektir. Bu yüzden özel hayatın gizli kalmasını isteyen ya da peşinden kameraların koşmasını istemeyenler dizi oyuncusu olmakta zorlanacaktır. Eğer siz de bir dizi oyuncusu olmak istiyorsanız bu zorluklara göğüs gelmesini bilmeniz gerekir.

Dizi oyuncusu olmak için neler gerekiyor, Oyunculuk Eğitimi nereden nasıl alınır?

Gerçekten de bir oyuncu olmayı hele hele dizilerde rol almayı kafaya koyduysanız ilk önce bazı eğitimler almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Kamera karşısında nasıl durulur, oyunculuk için neler gerekir, diksiyon, mimik ve sahne konusunda almanız gereken eğitimler için oyunculuk eğitimi veren birçok kurum bulunmakta. Bunlarla birlikte çeşitli tiyatrolarda eğitimler verilmekte ve oyunculuğun temeli olan tiyatro konusunda aldığınız eğitimler sonrasında sahneye çıkıp kendinizi gösterme şanslı bulabilirsiniz. Tiyatro ile başlayan oyunculuk deneyimi kısa sürede ajanslarında teklifi ile dizi oyunculuğuna doğru gitmekte, eğer iyi bir dizi oyuncusu olursanız da sinema filmlerinden de teklifler alacağınızı şimdiden söyleyebiliriz.

Dizi oyuncusu olmayı göze aldıysanız bir oyuncu cast ajansına gidip ödemiş olduğunuz 300 500 lira sizi dizi oyuncusu yapmayacaktır. Cast ajansları dizilerde sizi oynatabilmek için uğraşmaz ya da yönetmenlere sizi tavsiye etmez. Bu yüzden siz kendi oyunculuk yeteneklerinizi ortaya koymak bu konuda kararlılığını göstermek hem ajansa hem de dizi yapımcılarına deyim yerindeyse göz kırpmak zorundasınız. Daha önce de ifade ettiğim gibi küçük videolar çekerek YouTube’a yükleyebilir ve kendi çapınızdaki oyunculuk becerilerinizi tüm Türkiye’nin ve dünyanın izlemesi için hem de daha kolay keşfedilmek için YouTube Facebook Instagram ve Twitter gibi sosyal alanlarda bu videoları yayınlayarak kendinizi gösterebilirsiniz.

Dizi oyuncusu olmanın en önemli kısımlarından birisi de fotoğraf çekimleridir. Siz hiç cep telefonu ile fotoğraf çekinip ünlü olmuş biri gördünüz mü? Bunun için iyi bir fotoğrafçı ile anlaşıp güzel fotoğraflar çektirmenin sanatsal bir duruşunuzun olduğunu göstermeniz ve oyunculuğa meyilli yüz hatlarınızın olduğunu çekineceğiniz özel fotoğraflarla herkese gösterebilirsiniz. Fotoğraf konusundaki en iyi sitelerden birisi olan Instagram’da bir hesap açarak yüzlerce binlerce kişinin bu fotoğrafları görmesini sağlayabilir dizi yapımcı ve yönetmenlerinin sizi görmesini sağlayabilirsiniz. Gerçekten güzel bir yüzünüz varsa kolay farkedilirsiniz. Ya da sıra dışı bir yüz hattına sahipseniz cast ajansında resminizi gören yapımcı veya instagram’da bu resimleri fark eden bir yönetmen sizi hemen keşfedebilir. Sizi keşfeden bir yapımcı veya yöneten ilk önce sizi deneme çekimlerine alacaktır, bu deneme çekimlerinde kendinizi göstermek için kamera karşısında iyi bir duruş sergilemek için mutlaka önceden hazırlıklı olmanız ve kısa da olsa bir eğitimden geçmeniz gerekecektir. Bu deneme çekimlerinin ardından belki de artık dizilerde siz de rol almaya başlayacaksınız, bu yüzden her bir fotoğrafa her bir videoya itina göstermelisiniz.

Dizi Oyuncusu Olmak İçin Neler Gerekiyor

Dizi Oyuncusu olmak için gerekli şartlar ve kabiliyetler ise genel olarak şöyle:
Yetenek
Eğitim
Çok çalışmak
Gözlem Yapabilme
Duygusal Zeka
Diksiyon
Sesini İyi Kullanma
Beden Dili
Genel Kültür

Dizi Oyuncusu olmak için eğitimler nereden alınır? Dizi Oyuncusu Eğitimi veren kurum ve kuruluşlar:

Dizi oyunculuğu konusunda gerçekten kararlıysanız oyuncu olmak için gidebileceğiniz birkaç kurum ve kuruluş olduğunu hem devlet hem de özel sektörde oyunculuk ile ilgili gidebileceğiniz yerleri okulları tiyatroları ve ajansları sizlere kısaca yazmak istiyoruz. Oyuncu olmaya gerçekten karar verdikten sonra sizlerin eğitim alabileceği dizi veya film oyunculuğu için almanız gereken eğitimleri veren kurum ve kuruluşlara kısaca bakalım:

En iyi Dizi Oyuncusu Olmak İçin gerekli şartlar

Dizi ve Film Oyunculuğu Eğitimi veren kurum ve kuruluşlar:

1- Oyunculuk Okulları: Oyunculuk konusunda kararlı olanlar için en önemli hususlardan birisi okula gidip işin temelinde eğitim almaktır. Oyunculuk okullarına örnek üniversitelerin Güzel Sanatlar fakültesindeki oyunculuk ve sahne sanatları bölümleridir. Ayrıca tiyatro eğitim okulları, üniversitelerin radyo ve televizyon bölümleri de oyunculuk eğitimlerinin alabileceği okullar olabilir. Okullar daha genç yaşta oyuncu olmaya karar verenler için oldukça güzel birer başlangıç noktasıdır. Okuldaki en iyi sıra arkadaşınız iyi bir dizide rol kaptığında belki sizi de çağırıp birlikte oynamayı teklif edecek ve sizinle bağlantı sağlayacaktır, şans tabi.

2- Belediye Tiyatroları Ve sahneleri: Genellikle il ve ilçelerde tiyatro toplulukları bulunur. İl veya ilçe Kültür Müdürlüğü dahilinde Belediyelerin organize etmiş olduğu tiyatro kulüplerine veya kadrolarına girmeyi başarırsanız öncelikle il veya ilçe tiyatrolarında, ardından da kendinizi kanıtlayabilir iseniz ulusal tiyatrolarda sahne alabilirsiniz. Kültür Merkezlerindeki çocuk tiyatroları ile başlayan yolculuğunuz büyük tiyatrolarda oynayacağınız büyük bir oyunda sahne almanızla bile yönetmenlerin ve yapımcıların ilgisini çekebilir, dizi oyuncusu olmak konusunda ciddi bir mesafe kat edebilirsiniz.

3- Oyuncu Cast Ajansları: Oyuncu olma konusunda iddialı biriyseniz ve eğitim almadan da ben oyuncu olmak istiyorum diyorsanız Cast ajanslarına kayıt yaptırıp dizi ve filmlerde figüran veya yan rollerde küçük sahnelerde ilk olarak işe başlayabilirsiniz. Dizi ve film oyunculuğunun en ucuz yolu ve belki de en kestirme olanı budur. Fakat kendinizi oyunculuk konusunda geliştirmeniz ve yetiştirmeniz eğitim almadığınız için biraz zor olur. Bazı cast ajansları oyunculuk eğitimleri de vermekte ve ilk kez oyuncu olmak isteyenlere bu konuda yardımcı olmaktadır. Cast ajansları şu anda dizilerde oynayan bir oyuncuya şans veren en önemli faktör diyebiliriz. Cast ajansları eğitim verir ama kısa süreli ve temel eğitimler olacağı için kendinizi geliştirmek size kalacaktır. Ancak oyunculuk beceriniz var ise ve güzel bir yüze sahip iseniz işiniz oldukça kolaylaşacaktır.

4- Dizi Film Ustalarının Yardımı Tavsiyesi: Bir dizide veya filmde usta bir oyuncuyla bağlantı sağlayabilirsiniz. Belki işin okulunu okumadınız cast ajansında kayıtlı da değilsiniz ama iyi bir oyuncuyla görüşüyor veya bağlantısı kuruyorsanız o oyuncunun yardımıyla hem ondan fikir alabilir hemde oyunculuk mesleği için izlenecek yolları, dizi ve filmlerde rol alma konusunda görüşlerini sorabilir, belki de onun yardımıyla ilk rolünüzü oynayabilirsiniz. Dizi oyuncuları kolay kolay boş vakit bulamadıkları için sizin ona doğru adım atmanız ve onun yanına giderek bağlantı kurup konuşup görüşmeniz gerekecektir. Umarım böyle şanslı bir oyuncu tanıdığınız vardır ve size elinden gelen yardımı edecektir.

5- Yapım Şirketleri ve Ajansları: Bir yapım şirketi ve ajansına giderek oyunculuk konusunda iyi olduğunuzu orada işe girmek istediğinizi ve bu konuda deneme çekimlerine katılmak istediğinizi söylerseniz özellikte yakışıklı bir erkek güzel bir bayan iseniz yapım şirketleri ve ajanslar sizlere bu konuda yardımcı olacak ve deneme çekimleri için size kamera karşısında şans tanıyacaklardır. Özellikle farklı bir kişiliğiniz varsa, çok güzel veya çok yakışıklı iseniz, ilgi çekecek yanlarınız varsa, yüz ve mimik hatlarınız sıra dışı ise dizi ve filmlerde küçük rollerden başlayıp oyuncu olabilirsiniz. Mesela Adını Sen Koy dizisinde mesleği gerçekten de pastacılık olan bir kız görev almış ve oldukça doğal bir rol izlemişti seyirciler.

Dizi Oyuncusu film artisti olmak zor değil

Dizi oyuncuları ne kadar ücret alıyor, Dizi oyuncularının maaşları aldıkları paralar ne kadar?

Dizi ve film oyuncularının oynadıkları rollere göre tecrübelerine, yeteneklerine ve gösterdikleri başarıya göre aldıkları ücretleri de değişmektedir. Diriliş Ertuğrul gibi tüm Türkiye’nin izlemiş olduğu ve çok yüksek reytingleri olan bir dizide başrol oynayan Engin Altan Düzyatan ile günlük dizide basit bir rolde oynayan oyuncunun arasında dağlar kadar fark olması gayet doğaldır. Genellikle başrol oyuncuları ciddi paralar kazanırken dizilerde en düşük kazancı ise figüran oyuncular elde etmektedir. Dizi oyuncularının aldıkları ücretler paralar oynadıkları rolün önemine göre değişiklik göstermektedir. Her konumda alınan dizi oyuncu ücretleri değişir.

Dizilerin Başrol Oyuncuları ne kadar para alıyorlar

Dizilerin Başrol Oyuncularının aldıkları para ne kadar, işte fiyat örnekleri:

Ülkemizde iyi bir dizide tecrübeli bir Başrol Oyuncusu: 20 bin ile 100 bin arasında aylık para almaktadır. Diriliş Ertuğrul, sen anlat Karadeniz, bir zamanlar Çukurova, Çukur, Söz, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz, kadın, Hercai gibi önemli dizilerde rol alan başrol oyuncuları genellikle 20.000 ile 100 bin lira arasında aylık maaşları olan ünlü oyunculardır. Dizilerde yer alan tecrübesi az ancak yine de baş rollerde oynayan genç başrol oyuncuları :8 bin ile 30 bin arasında ücret almaktadırlar.

İşte dizilerde tüm Oyuncuların aldığı Ücretler:

Yönetmen : 7 bin ila 50 bin arasında.
Yönetmen Yardımcısı : Bin ila 5 bin arasındadır.
Senarist : 7 Bin ila 20 bin arasındadır.
Müzisyen: 4 Bin ila 15 bin arasındadır.
Başrol Oyuncusu: 20 bin ila 100 bin arasında.
Genç başrol oyuncusu : 8 bin ile 30 bin arasında.
Orta Oyuncu: 6 Bin ila 15 bin arasında.
Diyalog Oyuncusu : 100 TL ila 750 TL arasında.
Tecrübeli Başrol Oyuncusu : 20 bin ila 100 bin arasında.
Genç Başrol Oyuncusu : 8 bin ila 30 bin arasında.
Ajans Diyalog Oyuncusu : 100 TL ila 300 TL arasında.
Ajans Görüntü Figüranı : 75 TL ila 150 TL arasında.

2019-2020 yeni Dizilerin Oyuncusu olma şartları

Sonuç olarak dizi ve filmlerde oyuncu olmak gerçekten uzun ve meşakkatli bir iş olsa da hem herkesin tanıdığı bir oyuncu hem de kendini geliştirmeye müsait oyunculuk konusunda ileri doğru gitmek isteyen ve kendini bir dizide veya filmde görmek isteyenler oyunculuk konusunda yukarıda bahsettiğimiz kurum ve kuruluşlarla irtibata geçebilir ve dizi oyuncusu olmak için adımlar atabilirler. Bu konuda Dizioyuncu.Com olarak dizi oyuncusu olmak isteyen bütün istekli ve gönüllü kişilere başarılar diliyor, aşağıdaki yorum kısmından görüşlerinizi bizlere iletmenizi bekliyoruz.

Not: 2021-2022 yıllarında dizi oyunculuğu daha çok dijital platformlara kaymaya başladı. Televizyon oyunculuğu yerini internet oyunculuğuna bırakırken oyuncu ücretlerinde ve reklam maliyetlerinde ciddi düşüşler yaşanmaya başladı. Özellikle pandemi nedeniyle koronavirüs salgını dizi setlerini olumsuz etkilemeye başladı.

Dizi veya film oyuncusu olmak isteyenler lütfen aşağıya yorumlarını yazarak hangi dizideki hangi rolü oynamak istediğini samimi bir şekilde bizlere yazabilir. Şimdiden teşekkür ediyor dizi oyuncusu olmak için çıktığımız yolda Dizioyuncu.Com olarak başarılar diliyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
Dizioyuncu.Com site yöneticisi. 1978 yılında Kayseri'de doğdum. Gazi Üniversitesi'nde Yakınçağ Tarihi anabilim dalında yükseklisansımı tamamladım. Fotoğraf, Fenerbahçe ve otomobiller özel ilgi alanımdır. Eğitim ve habercilik alanlarında web siteleri kurdum. Halen Dizioyuncu.com sitesinde güncel haberler yayınlamaya devam ediyorum.
YORUMLAR

 1. Halil dedi ki:

  Oyuncu olmak istiyorum 05527374101

 2. Sidar karakuzu dedi ki:

  Güzel günler dizisi derin karakteri gerçek is Doğan can Sarıkaya

 3. Gülnoza dedi ki:

  Salam men Turkmenistanly 25yasly ayal mende bu sizin seriyallarynyzda oynamany isleyan .
  Selam ben kendim Turkmenistanlyyim. Kendime guveniyorum 25 yaşındayim, Ben sizin dizilernizi çok seviyorum ve ben de o dizilerin birinde oynamak istiyorum lütfen !

 4. şadiya dedi ki:

  Dezida oynamak cox istiyorum kandima çoinanyorum dizida oynamak için elimdan gelini yapacam.Yardimci olurmusuniz

 5. Nehir dedi ki:

  Tozkoparan İskender dizisinde oynamak istiyorum kamera önünde hata yapmam lütfen 🙏 💖

  1. Rabia dedi ki:

   Selenada nazlı yada leylanın rolünü oynamak istiyorum kendime güveniyorum yaparım ben :))

 6. Nehir dedi ki:

  Kamera önünde hata yapmam oyuncu olmak istiyorum lütfen🙏💖

 7. Eyüp Çelik dedi ki:

  Teşkilat ana karakter

 8. Altynay dedi ki:

  Ban filime oynamayy cok sewyorum

 9. melıs dedi ki:

  ban no 309 erkencı kus demet ozdemırın rolune hayranym we onun gıbı basarly we unlu olabılırım we en buyuk hayelım

 10. Maya dedi ki:

  Kardeslerimdeki asiye

 11. RAMAZAN dedi ki:

  Selam internetten telefon ekranına oyuncu ajaslarin reklami geliyor kayıt yaptırın dizilerde reklamlarda oynayın diyor üstelik ücret istiyorlar bunlar sizce dolandırıcı mi yoksa gerçekten cast ajansı mi saygılar

 12. Hasret Arslanbuğa dedi ki:

  15 yaşındayım oyuncu olmak istiyorum hangi dizi hangi rol olursa olsun hakkını vererek oynarım oyuncu olmayı uzun zamandır istiyorum değerlendirirseniz sevinirim.

 13. Gunel dedi ki:

  Benden cok guzel oyuncu olurda tanidigim kimse yok yardimci olsun

 14. Anonim dedi ki:

  Merhaba adım yusuf 19 yaşındayım
  Oyunculukla ilgili içimde saklı bir yetenek olduğunu bir çok kez kanitladim ayrica 2 ay boyunca tiyatro
  Dersi aldım kendimde sakli o yeteneği ordada ortaya koyarak gosterdim ayrica beden olarak fit bir vücuda sahibim diksiyonum gayet iyi kendimce yakisikliyim ama siz nasil görürsünüz bilmiyorum ayrica mimiklerimide iyi kulanabiliyorum olurda biri bu yorumumu gorur ise ve benimle tanismak isterse eğer bu beni çok mutlu eder cunku oyuncu olmayi okadar cok istiyorum ki her yoldan deniyorum ve olana kadar da pes etmicem görüşlerinizi bekliyorum değerlendirmek istemesenizde oyunculukla ilgili yorumlariniz içinde çok teşekkür ederim.

 15. Anonim dedi ki:

  5 yaşındayken okuduğum kolejde bize okudukları kitabı canlandırmamızı isterlerdi ve ben o karakteri canlandırırken kendimi özgür hissederdim bir keresinde canlandıracağım karakter çok zor şeyler yaşamıştı bana çok duygusal gelmişti ve sanki o karakter gerçekten bendim ve o zorlukları ben yaşıyordum o kadar etkilenmiştim ki sonra ağladım öğretmenlerim ne olduğunu anlamamıştı bile. Şuan 16 yaşındayım yazınızda belirttiğiniz gibi çevrenizdeki birileri bu yeteneğinizi fark etmeli, arkadaşlarım benim bu yeteneğimi benden önce fark ettiler ve benim kendime bazı sorular sormamı sağladılar ve ben bu yeteneğimi arkadaşlarım sayesinde fark ettim. İstediğim zaman ağlayabiliyorum da. Ama bir eğitimim yok ailem pek sıcak bakmıyor bu kararıma ama ben yeteneğimin fark edilmesi için elimden geleni yapacağım. Kendi kendime videolar çekip tecrübe kazanacağım üniversiteyi kazanınca da bir belediye tiyatrosuna gideceğim elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım umarım bu sadece beni mutlu eden bir hayal olarak kalmaz.

 16. volkan dedi ki:

  Oyuncu Olmak Benim En Çok İstediğim Bir Meslek Sorucaksınız Hangi Dizide Oynamak Ve Hangi Rolde Oynamak İsterdin Diye Benim İçin Farketmez Bana Verilen Her Rolde Ben Hakkını Vererek Oynarım Şunu Da Söylemek İstiyorum İnşallah Herkezin Hayalleri Bir Gün Gercek Olur

 17. L dedi ki:

  ARKA SOKAKLAR dizisinde oynamak isterim 586 de bölüm konuk olarak

 18. Sinan dedi ki:

  Bende oyuncu olmak istirem sarışın mavi gözlüyüm. Avrupayi yüzüm var. Beni gaçırman oynatın dizilerde filimlerde.

 19. Anonim dedi ki:

  Super bir anlatım yaşım 55 eminim dizilerdebu yaş grubu oyunculara ihtiyaç vardır diksiyonum fena değil denemek isterim çocukluğumdan beri içimde uhde

 20. Jeren dedi ki:

  Turkce iy biliyorum kendim turkmenistanliyim ama turkiyede oyuncu olmak hayalim yardam etsenin kendimin oyuncu olucagima inaniyorum ama yestek lazim ne olur

  1. melıs dedi ki:

   merreba ban melıs turkce ıyı bılıyorum turkceye puwanem yuksek JEREN dedıyı gıbı bande turkmenıstanlyyym we oyuncu olmak en yuksek tutugum hayel we bu hayelım bır arzu ettıgım hayel olarak kalmaz turkıyede DEMET OZDEMIR HANDE ERCEL gıbı unlu bır oyuncu olabılırım sızden rıja etıyorum yorumlara baktygnyzda ılgınızı cekmıc bır yorum olsun sewgıler

 21. Meltem dedi ki:

  Merhaba, benim adım Meltem 18 yaşındayım.
  Şu an Almanya’da yaşıyorum ve küçüklüğümden beri oyuncu olmak istiyorum hiç bir eğitim almadım ama birisi bana bu şansı verirse çok sevinirim.
  Çünkü kendimi oyuncu olarak görüyorum ve yetenekli olduğumdan eminim.
  Türkçe, Rusça ve Almancayı ana dil olarak biliyorum okuldan öğrendiğim inglizcem de var ve bu dilleri bilmem de bana yardımcı olabilir bi rolde. Ben buraya instagramamı bırakıyorum belki birisinin ilgisini çekebilirim.
  Meltosh_ak
  Tekliflere çok sevinirim 🙂

 22. YAĞMUR NISA ORHAN dedi ki:

  tozkoparan iskender dizisinde oynamak istiyorum 12 yaşındayım çekilen dizi setine gitsem yönetmenle konuşsam oyuncu olurmuyum

 23. Serdar dedi ki:

  Merhaba ben Serdar güngör ben film de oynamak istiyorum. Yardımcı olur musunuz

 24. Elanur dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım çok yetenekliyim.En büyük hayalim oyunucu olmak sürekli başvuruyorum ücret istiyorlar.

  1. ilkay dedi ki:

   merhabalar bende 13 yasıma girecegim bu sene benim de en buyuk hayalim oyuncu olmak ve daha once hic basvuru yapmadım sen yapmıssın herhalde yorumunu okudum ucret istiyorlar dedin basvuru ucretimi istiyorlar ne ucreti istiyorlar yani

 25. Asralearn dedi ki:

  Ben asra ırak,da yazıyorum ben Türkiye çok seviyorum ve ordan uyonculuk olmak istiyorum ve kandime güveniyorum çok inşllah bir gün hayalim olacak seviyorum size ♥️🙃

 26. Asralearn dedi ki:

  Oncelikle verdiginiz bilgiler teşekkür ederim ben oyunculugu bir hobi değilde hayatımın mesegi olarak yapmak istiyorum ve kandimede çok güveniyorum çünkü bir iş yapıcaksan bi daha teşekkür ederim ♥️

 27. MUSTAFA KOCAR dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ben oyunculuğu bir hobi değilde hayatımın mesleği olarak yapmak istiyorum
  Ve kendimede güvenim sonsuz çünkü bir işi yapıcaksan önce kendine güveniceksin elbette oyunculuk her meslek gibi zor ama bir işi tutkuyla yapıyorsan zor gelmez ve bende kendime güvenerek bu yola çıktım ve sonuna kadarda pes etmicem ve inşallah ilerde iyi bir oyuncu olurum.Teşekkürler🙏

 28. Enes dedi ki:

  Bende oyuncu olmak istiyorum ama yetenekli olmadığını dusunuyorum oyuncu olmak için yetenek gerekirmi herkez oyuncu olabilirmi lütfen cevaplarmısınız

 29. Ayşen instagram aysennn___ dedi ki:

  Merhaba oyuncu olma hayalimden yıllar geçse de asla vazgeçmedim içimde bu ateş hiç sönmedi.13 yaşında kurduğum hayallerim ötelense de ben hep harekete geçtim engellerle karşılaştım.Şimdi bu engelleri aşıp araya çok yıllar girmesine rağmen ajans figüran ve diyalog oyuncusuyum.Ve en önemlisi de temel oyunculuk ve kamera önü audition eğitimi almaya başladım.Kendi başarımın filmini önce beynimde çektim şimdi gerçekleştiriyorum.

 30. Məryəm dedi ki:

  Meraba . Bən Azərbaycandan size yorum yazıyorum.Bən 9 yaşındayım .Ailəmlə yaşıyorum . Bən oyunculuku çok seviyorum .Yani tık yolda youtubede kanalarım var .Bən oyunculuku təkrar təkrar deniyorum .Bütün yazdıklarınızı okudum çok qururlandım .Bən çocuk dizisinde rol almak istiyorum .İstemenizde canınız sağolsun .Hoşça kalın

 31. halil dedi ki:

  dizilerde filimlerde reklamlarda ve dergilere kapak olmak istiyorum 0534 657 38 99

 32. Ahmet dedi ki:

  Eğitim öncelikli koşuldur.Ben sizlere Bakırköy Müzik Entitüsü’nü öneririm, çünkü hocaları akademik ve sahne oyuncuları, yönetmenler gibi insanlar hem de derslikler 6 kişilik.Ayrıca MEB onaylı sertifika veriyorlar.

 33. Hüseyin dedi ki:

  Benim şu hayatta en çok istediğim oyüncü olmak kim bilir belki hayalim gerçek olur

 34. Ferdi KIZGIN dedi ki:

  Ramo dizisinde Ramo taraftarı ekibin maskotu olmayı isterim özel tip oyuncu adayıyım 2007 2014 yılları arasında çeşitli kurumlarda tiyatro eğitimi aldım iki sinema filminde figüran olarak oynadım ilk dizi oyunculuğu tecrübemi RAMO dizisinde edinmek istiyorum

 35. Adem dedi ki:

  Oyuncu olmak icin star yapim diye bi yerden teklif aldim bunun ici de oyuncu kimliniz olmasi gerek deyip 400 lira para talep ettiler bu dogrumudur yoksa dolandiricilarmi bi aydinlatsaniz iyi olur

 36. Nuray dedi ki:

  ben aslinda bir oyuncuyum selena dizisininde tabiki bir cocuk oyuncuya ihtiyaci var

 37. Sinan dedi ki:

  Benim bu hayatta en sevdiğim meslek oyuncu olmak ve hisedebiliyorum benden oyuncu olur güveniyom kendime

 38. Sevcan dedi ki:

  Benim en büyük hayalim oyuncu olmak çok istiyorum şimdiden oyuncu olmak ile ilgili bir soru şey araştırdım su an 15 yaşındayım 5 sene sonra survivor yarışmasına katılacak ve sonra oyuncu olmak için elimden ne geliyorsa yapıcam çok istiyorum oyuncu olmak

 39. Hilal dedi ki:

  Benimde hep hayalimdi dizilerde filmlerde reklamlarda oynamak ama işte olmadı millet ne der ailem ne der nasıl düşünür diye diye hicbir atalimda bulunmadık özgüven eksikliği bu olsa gerek tabi böle durumlarda destek çok önemli bilmediğin bir sektörde elinden tutulmadan yurumek zordur zaten ama insan sevdiği keyif aldığı işine aşkla yaptığı mesleği yapmalı oyunculukla alakalı hiç-bir bilgim yok ama sanki bu meslek tam bana göre geliyor yorulsamda uykusuz kalsamda o atmosfer farklı karakterlere bürünmek farklı hayatları yasamak ve ekran karşısındakine yaşatmak muhteşem bisey bence ama biz adım atmadık işte evlendik çocuk sahibi olduk hayallerimizi karanlıkta bıraktık yaşımız oldu 31 ama oynamak istediğim diziler Hercai,sefirin kızı, Birzamanlar Cukurova, ve eski dizilerden muhteşem yüzyıl olurdu gerçekçi yaşanmış dizileri izlerken kendimi hayal ederim hep acaba yaparmiyim biz başaramadık hayallerimizin peşinden koşmayı kaderimizi millet ne der diye millet için yaşadık iyi aksmlr 😊

 40. Hilal dedi ki:

  Benimde hep hayalim başarılı bir oyuncu olmaktı ama şartlar uymadı insanlar ne der nasıl yaparım ailem karşı çıkar mi diye diye hiç denemedim tabi elimizden tutan ve destekci yoksada biraz zor oluyor oyuzden hayallerimi gerceklestiredim öle evlendik bosandik bi evlat sahibi olduk ve 31yasina geldik ama eğer oynamak isteseydim bi dizide hercaide, sefirin kızı ,bir zamanlar cukurova ,oynamak isterdim gerçek hayatlara daha yakın diziler 😊😊😊saygılar

 41. Furkan dedi ki:

  Ben okumuyor ben oyuncu olacak istiyorum

 42. Tahir Mamedova dedi ki:

  Ben dizide rol almak isdiyorum cunki iyi bir param yok kucuk bir bebegim var ona ve karima guzel bir hayat sunmak isdiyorum oglum gelecekde guzel bir hayat gorsun isdiyorum

 43. Ulker ceferli dedi ki:

  Bende oyuncu olmaq isterim hic egitimim yok sadece arzumdu oyuncu olmak kendime guvenim cok biliyorum becere bilirim nese .O sans benimde uzume guler.Ben turk diziler cok beyenirim, qismet olursa dizilerin birinde oynarim cox mutlu olurum .Azerbaycan yaziram🇦🇿

  1. Nuray dedi ki:

   ulker sen azerbaycanlimisin

 44. Ahmet ciftci dedi ki:

  Cukurda cumali kocavali bi azer kurtulus bi akin kocovali bana uyan roller bunlar

 45. Sibel Değirmenci dedi ki:

  Merhaba! Ben dizi veya film adını değil de, hangi rolde oynamak istiyorum söylemek gerekirse, ben çok güzel ve güçlü bir kadını, diplomatik ve yöneten herseye ve herkese karşı başa gelen bir kadını rolündeki oynamak istiyorum, varsa öyle bir rol lütfen beni çağırın, sadece yabancı uyruklu olduğum İçin aksanım var. Herkezi selamları!

 46. Berkant dedi ki:

  Sami mi bir şekilde söylüyorum ki bütün rollerde oynamak isterdim.Bilirsiniz bir oyuncu kendi karakterinden ne kadar uzak bir karakteri canlandırırsa oyunculuğu bi o kadar gelişir.Oyunculuk bambaşka bişey öncelikle bir sanat,ben kendi karakterimden uzak bi karakteri canlandırmak isterdim deli,psikopat,sorunları olan,uyuşturucu bağılısı ve güzel bir hikayeyi canlandırmak isterdim.Ben kendie mukayet olamim teşekür ediyorum yazımı okuduğunuz için
  lnsatagram:koc_berkant.37 bende kendi şansımı kendim yaratıcam

 47. Alper dedi ki:

  Arıza dizisinde ve tum dizi film reklam oynamak isterim

 48. Ferhat Çakan dedi ki:

  Benim rol almak istediğim herhangi bir dizi yok yazınızda da belirttiğiniz gibi bende bu bir heves veya hobi değil hayatımı devam ettirebileceğim bir meslek olarak görüyorum. Almış olduğum bir eğitimim yok elimde olan sadece sonsuz istek ve arzumdur. Umarım şans bana da güler

 49. Bilal dedi ki:

  Arıza dizisinde oynamak isterim