2024 Ramazan Ayı İftar ve Sahur Duası Türkçe Okunuşu Anlamı (Videolu)

Tv
20.02.2024
2.344

Bu içeriğimizde 2024 Ramazan iftar ve sahur dualarını sizlerle paylaşacağız. Allah katında en kutsal ve kıymetli olan ay, Ramazan ayıdır ve 11 Mart pazartesi günü başlayacaktır. 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayında iftar ve sahurda okunacak duaları da sizlerle paylaşıyoruz.

2024 Ramazan Ayı Sahur ve İftar Duası

Mübarek Ramazan ayının her anını dua ile geçirmek en güzelidir. Bu yüzden en güzel en anlamlı duaları hem sahurda hem iftarda yapmak isteriz. Bizlerde sizlerle dualar paylaşıyoruz. Bu duaları edelim. Sonrasında gönlümüzdeki isteklerimizi isteyelim. Çünkü Allah istediklerimizi verecek yegane güçtür.  2023 Ramazan ayi sahur iftar dualari

NOT: Ülkemiz çok zor bir zamandan geçiyor. Felaketlerin ardı arkası kesilmiyor. Bu yüzden ülkemizde yaşanan afetlerin son bulması, yaraların sarılması ve tekrarının yaşanmaması için dualarımızı yapalım. Bu Ramazan ayında da dualarımızda ülkemizi, milletimizi, müslüman kardeşlerimizi unutmayalım. 

2024 Ramazan Ayı Sahur Duası Okunuşu ve Meali

Peygamber Efendimiz (s.a.v) sahur esnasında ”Ey bu gecenin ve biraz sonra oIacak sahurun Rabbi olan Allah’ımız.. Bizi iftarlara uIaştırırken günahIarımızdan arınmış oIarak orucumuzu açmayı nasip eyIe… Amin…” duasını okumuştur.

Sahurda okunacak dua; Ya mefzei inde kurbetiy, veya ğavsi inde şiddeti, ileyke fezi’tu ve bike isteğestu, ve bike luztu la eluuzu bi sivake vela etlubu’l ferece illa minke, fe eğisni ve ferric enni, ya men yekbelu’l yesire ve ye’fu eni’l kesiri, ikbel minni’l yesire, ve’fu enni’l kesire, inneke ente’l ğafuru’r Rahim, Allahumme inniy es’eluke iymanen tubaşiru bihi kalbi, ve yakinen hetta a’leme ennehu len yusiybeni illa ma ketebte liy, ve razzini mine’l ayşi bima kasemte li, ya erheme’r rahimin. Ya uddeti fi kurbeti veya sahibi fi şiddeti ve ya veliyyi fi ni’meti ve ya ğayeti fi rağbeti ente’s satiru avreti, ve’l aminu rev’eti ve’l mukiylu asreti, feğfir li ğatieti ya erheme’r rahimin.

Sahurda Okunacak Duanın Türkçe Meali; Ey bela ve sıkıntı zamanında sığınağım ve ey zorluk zamanında imdadım! Sana yalvarıp yakarıyorum. Senden imdat diliyor ve Sana sığınıyorum, başkasına değil. Sıkıntı ve zorluklardan çıkışı ancak Senden diliyorum. O halde imdadıma yetiş ve beni sıkıntılardan kurtar. Ey az ameli kabul edip, çok günahı affeden! Benim az amelimi kabul et ve çok günahımı bağışla. Şüphesiz sen bağışlayan ve merhametlisin.Allah’ım! Senden kalbimle birleşen bir iman diliyorum ve birlikteliğinde ancak bana yazdığın şeylerin ulaşacağına kanaat getirebileceğim bir yaqin istiyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Hayatımda bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kıl. Ey sıkıntılı anımda birikimim, zorluk zamanımda yaverim, nimetli günümde velinimetim, rağbet ve iştiyakımın doruk noktası olan Rabbim! Sensin kusurumu örtecek, korkumu emniyete çevirecek ve sürçmemi affedecek olan. O halde benim hatamı bağışla. Ey merhametlilerin en merhametlisi.

2024 Ramazan Ayı İftar Duası

İftar Duası (Arapça Okunuşu): Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü, ve alâ rızkıke eftartü ve savme’l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.

İftar Duası Türkçe Meali:Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!

2022 Ramazan İftar ve Sahur Duası (Videolu)

Ramazan Ayında iftardan sonra yapacağının duayı paylaştık. Yemek duası da iftar yemeklerinin ardından yapılacak dualar arasında. Aslında her duayı edebiliriz. Rabbimize elimizi açıp içimizden geldiği gibi dua etmemiz önemlidir. Dua da samimiyet gerekli.

2024 Ramazan Ayı’nda yapılacak yemek duası: Elhamdülillâhi’llezî et’amenâ ve sekânâ ve cealnâ minel müslimîn.Nimetu celillullah,Berakati Halillullah Şefaat ya Rasulullah, Külû ve’şrabû ve lâ tüsrifû, İnnehû lâ yuhibbü’l müsrifîn.Allahumme zid velâ tengus bi-hürmeti-l Fatiha…”

Yemek Duası Türkçe Meali:”Hamd Allaha mahsustur, Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur, Hamd bizi doyuran, içiren, ve bizi müslümanlardan eyleyen Allaha mahsustur.Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.Allahım Fatiha suresi hürmetine arttır eksiltme. AMİN…”

2024 Ramazan ayında yapılacak dualardan bir kaçını videoları ile paylaştık. Sizlerde yapılacak duaları yorum kısmına yazınız. Sizlerde konu hakkında merak ettiğiniz duaları ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum kısmandan bizlere iletebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk sen yaz..