Türkçedeki dil kurallarına göre Göçüşme tanımına uygun Örnek Kirpiğe kiprik demek

Türkçedeki dil kurallarına göre Göçüşme tanımına uygun Örnek Kirpiğe kiprik demek. Türkçedeki dil bilgisi kurallarına göre, hangisi göçüşme tanımına uygun bir örnektir?
a- biradere bilader demek
b- kirpige kiprik demek
c- çarşambaya çarşanba demek
d- pantolona pantalon demek   Not: Göçüşme, Türkçe sözlükte “Bir kelime içinde birbirini izleyen iki ünsüzün yer değiştirmesi” için kullanılır.

cevap:b- kirpige kiprik demek
göçüşme (dil bilim) kimi sözcüklerde seslerin yer değiştirmesi olayı. türkçe de daha çok “r” ya da “l” ünsüzünün bulunduğu sözcüklerde birinci hecenin sonundaki sesle, ikinci hecenin başındaki ses, birbirinin yerine geçer.

Çarşanba farsça kökenli olduğu için çarşamba veya çarşanba denmesi aynı kökeni ifade eder. Bu nedenle Doğru yanıt b- kirpige kiprik demek olacaktır.

Türkçedeki dil kurallarına göre Göçüşme tanımına uygun Örnek Kirpiğe kiprik demek

2. Elizabeth sonrası kaç ABD başkanı Görev Yaptı? 9 11 13 15 Cevap: Kraliçe II. Elizabeth 6 Şubat 1952’de tahta çıktığından bu yana 13 ABD Başkanı görev yaptı. 2020 yılı itibarıyla.. Soru:Birleşik Krallık kraliçesi 2. Elizabeth tahta geçtiğinden beri kaç ABD başkanı görev yapmıştır?
A: 9
B: 11
C: 13
D: 15
Doğru cevap: C: 13

18 Nisan 2020 cumartesi günü yayınlanan Kim Milyoner olmak ister yarışma soruları ve cevapları burada..2. Elizabeth sonrası kaç ABD başkanı Görev Yaptı? 9 11 13 15

Yarışmaya İstanbul’dan katılan, aslen Konyalı olan 35 yaşındaki Serkan Bükçe evli ve 35 günlük bir kız çocuğu babası. Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü mezunu olan Serkan Bey, şu anda bir otelin departman müdürü olarak çalışıyor ve yarışmada bir hedefinin olmadığını, ileride kızına bir hatıra olması için katıldığını söylüyor.

Aslen Samsunlu olan ve yarışmaya İstanbul’dan katılan 26 yaşındaki Ayça Tekin, Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İki yıldır avukat olarak çalışan Ayça Hanım, yarışmada bir hedefinin olmadığını, eğlenmek için geldiğini söylüyor.

Aslen Bayburtlu olan ve İstanbul’da ailesiyle yaşayan 29 yaşındaki Kahraman Tosun, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Otomotiv Bölümü mezunu. Kahraman Bey, otomotiv teknikeri olarak çalışma hayatına devam ediyor.

1981 doğumlu olan, İstanbul’da ailesi ve kızıyla birlikte yaşayan Renan Korkmaz, Marmara Üniversitesi Ekonometri Bölümü mezunu. On beş yıl boyunca kurumsal firmaların satış ve operasyon bölümünde çalışan Renan Hanım, şu anda çalışma hayatına ara vermiş durumda.

44 yaşındaki Nihan Şentürk, aslen Kastamonulu ve yarışmaya Sakarya’dan, dokuz yaşındaki kızının ısrarı üzerine katılıyor. Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Nihan Hanım, şu anda özel bir okulda İngilizce öğretmeni olarak çalışma hayatına devam ediyor ve yarışmada öğrencilerine ve kızına mahcup olmamak istediğini söylüyor.

Etiketler