The Taste Türkiye Ne Zaman Final Yapacak Kaç Bölüm Sürecek, Büyük Ödül Ne?

16.05.2019
492

The Taste Türkiye Ne Zaman Final Yapacak Kaç Bölüm Sürecek, Büyük Ödül Ne? The Taste Türkiye 15 Mayıs çarşamba akşamından itibaren Fox TV ekranlarında yayınlanmaya başladı. The Taste Türkiye yarışması Provizyon Medya yapımcılığı ile yayınlanıyor.  The Taste Türkiye yarışmasının Türkiye de yayınlanmasına bir teknoloji ev aletleri firması da sponsor oldu. Mutfakta o markanın eşyalarını sıkça görecek ve beğeneceksiniz.

The Taste Türkiye Ne Zaman Final Yapacak?

The Taste Türkiye yarışması 15 mayıs çarşamba akşamından itibaren Fox TV ekranlarında başladı. Yarışma da toplam 12 yarışmacı var. Bu yarışmacılar bildikleri en iyi yemekleri hazırlayacaklar ve jüri üyelerinin beğenisine sunacaklar. The Taste jüri üyeleri de birbirinden iddaalı ve zor beğenen isimler. Türkiye’nin en ünlü şeflerinden oluşan jüri de kolay kolay yemek beğenmek yok. Bu yarışma diğer yemek yarışmalarına göre biraz daha zorlayıcı gibi görünüyor.

The Taste Yarışması Kaç Bölüm Sürecek? The Taste Türkiye yarışması yayına 15 Mayıs çarşamba akşamı başladı. Reytingleri iyi gittiği takdirde final bölümüne kadar yani yarışmada birinci belli olana kadar yayınlanacaktır. Ancak reytingler zayıf giderse kısa sürede final kararı alır yarışmanın kazananı bile olmadan bitirilebilir. Reytinglere yani sizlerin izlemesine bağlı programda her şey.

THE TASTE YARIŞMASI FORMATI NASIL?

The Taste yarışmasında Ali Ronay, Şemsa Denizsel ve Rafet İnce jüri koltuğunda oturuyor. Jüri üyeleri öncelikle kendi takımlarını oluşturmak için rekabet ediyorlar. En iyi yemek yapan aşçıları takımına alarak ilerleyen bölümlerde rahat etmek istiyorlar ve kazanmayı amaçlıyorlar. The Taste Türkiye yarışmasında jüri üyeleri yemeğin tadına bakacaklar. Sonrasında kimin yaptığını bilmeden değerlendirecekler. Başarılı buldukları takdirde kendi takımlarına almaya çalışacaklar. Ancak eleme turunda tattıkları yemekleri kimin yaptığını bilemezler ise kendi takımından birini elemek zorunda kalacaklar.

The Taste yarşmasında bir de her hafta ünlü bir şef konuk olacak yarışmaya. Yarışmaya katılan misafir şef yapacakları konsepti belirleyecek. Ardından yarışmacılar yemekleri yapmaya başlayacaklar. Takımdan birisi en başarılı olan yarışmacı dokunulmazlık kazanacak.

The Taste Türkiye yarışmasında yarışmacılar da en iyi şekilde yemekleri hazırlayıp jüri üyelerine sunacak istedikleri jürinin takımında olmak istiyorlar. Bu yüzden iki tarafta sadece yemek yapmak ve lezzete ulaşmak için burada yer alıyor. Daha önce yapılan Master Chef programı da bu formata benzerdi hatırlarsanız ancak orada bulunan bazı yarışmacılar programın ciddiyetine zarar verdi.

Malesef ki Master Chef Türkiye yarışması ortalara doğru ciddiyetini kaybetti. Programın ciddiyetine zarar veren yarışmacılar uzaklaştırıldıktan sonra ise program rekabete yemeklere geri dönmüş oldu. Sonralarında oldukça başarılı ve azim hırs dolu bir yemek yarışması izledik.

Türkiye de öncegelen şefler arasında yerini almak için çabalayan ve mutfak becerisine güvenen yarışmacılar uzun sürecek bir maratonun sonunda birincilik koltuğuna oturacaklar. The Taste Türkiye yarışmasında birinci olan isim aynı zamanda büyük ödülün de sahibi olacaktır.

THE TASTE JÜRİ ÜYELERİ KİMLER?

The Taste Jüri Üyesi Rafet İnce Kimdir?

The Taste jrü üyesiolan Rafet İnce Konya doğumludur. Devlet desteği burslar ise Le Cordon Blue College of Culinary Arts”ta ve “Toscan-Cascina”da F&B eğitimi görüp staj yaptı. Rafet İnce piyasanın en iyi iş oteli seçilen Anadolu yakasının incisi Wyndham Grand Kalamış Hotel’in executive chef’i olarak görev yapmaktadır.

Rafet Şef Uluslararası aşçılık yarışmalarında ülkemize bir çok madalya kazandırmıştır. 2008 IKA – Dünya Aşçılar Olimpiyatı’nda 3 olimpiyat madalyası kazanan ilk ve tek Türk şeftir. Türkiye Aşçılar Federasyonu ilk resmi Aşçılar Milli Takımı’nın da kurucusu olan Rafet Şef ulusal ve uluslararası kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti vermektedir. Turizm-otelcilik liseleri ve gastronomi eğitimi veren üniversitelerdeki seminer, konferans ve panellere katılır. Ülke çapında bir çok sosyal sorumluluk projelerine de öncülük etmiştir.

Rafet Şef televizyon ekranlarında da görülmüştür. Bir çok programda yemekleri ile seyircilerin beğenisini kazanmıştır.  İşte Rafet Şef’in televizyonda yer aldığı programlar; Gülbence , Saba Tümer’le Lava Mutfağı, Ramazan Sofrası, Zahide ile Yetiş Hayata, Melek Baykal, Pişir Yedir-Kazan, İyi Fikir.

Chaîne des Rôtisseurs üyesi olan Rafet Şef, Londra’da yayımlanan BBC Good Food dergisinin 2008 yılından beri şef editörlüğü yapmaktadır ve Wacs – Dünya Aşçılar Konfederasyonu’nun da uluslararası jürilik belgesine sahiptir. Dünya gastronomi literatüründeki ilk kişisel gelişim ve gastronomi kariyer kitabı olan “CHEF“ kitabının yazarıdır. 2017’de yazarların oskarı olarak değerlendirilen “Gourmand world cookbook awards”da Türkiye adına en iyi yemek yazarı ödülünü almıştır.

Rafet Şef her konuda kendini ispatlamış mükemmel bir şeftir. Bu yarışmada da yarışmacılar Rafet Şef’in takımından olmak ve ona layık olmak için çok çaba harcayacaklardır.

The Taste Jüri Üyesi Şemsa Denizsel Kimdir?

Şemsa Denizsel iyi yemek yapmanın ona ailesinden kalma bir miras olduğunu düşünmektedir. Londra’ya henüz 19 yaşındayken eğitim için gitmiştir ve burada mutfaklarda çalışmıştır. Türkiye’ye döndüğünde ise aşçılık yapamamış ve  çeşitli basın kuruluşlarında ve reklam kampanyalarında fotoğraf stilisti olarak çalışmıştır. Ancak asıl amacı olan aşçılığı unutmamış ve 30 yaşında profesyonel mutfağa yeniden girmiştir.

Şemsa Şef kendi yemeklerini layıkıyla yapmak ve misafirlerine ikram etmenin keyfini yaşamak amacıyla Kantin isimli lokantasını açmıştır. 2000 yılında açtığı Kantin lokantasında yerli, yerel, mevsimsel malzemeyi odağına koymuştur ve Yeni İstanbul Mutfağı olarak tanımladığı yemekler pişirmiştir. İstanbul gastronomisi için bir öncü oldu ve yurt dışında da Türkiye’nin Alice Waters’ı olarak tanınmıştır.

Kantin lokantasında 18 yıl emek verdikten sonra kapatmıştır ve Kuzey Ege’de kendi görüşünü yeni nesillere aktarabileceği bir mutfak kurmuştur.

The Taste Jüri Üyesi Ali Ronay Kimdir?

Şef Ali Ronay’da The Taste Türkiye jüri üyeleri arasında yer alıyor. Başarılı Şef’in özgeçmişine bakacak olursak 19 yıldır gastronomi alanında hem yurt dışı hem de yurt içi deneyimine sahiptir. 27 yaşında baş aşçı olmuştur ve Anadolu Türk Mutfağı’nı dünyaya tanıtmak amacıyla 10 yılı aşkın süredir araştırmalar yapmıştır. Swissôtel mutfağına kendi imzasını atarak Anadolu Mutfağına yeni tatlar eklemektedir. Yenilikçi tarzını geleneksel tatlarla buluşturmuş ve modern ile klasiği bir araya getirmiştir. Swissôtel’in köklü ve lezzetli mutfağını daha da zenginleştirmektedir.

Ali Ronay Şef gençlere fırsat verilmesinden yanadır. Mutfağına gelen her öğrenciye bir şeyler öğretirken bunu yaymalarını hedeflemektedir. Ali Ronay, Gazi Üniversitesi & Amerikan AHMA ve Paul Bocuse Enstitüsü’nden mezun olmuştur. Ali Ronay yenilikçi bir şeftir. Geleneksel tatlara kendi imzasını atmayı başarmıştır.

THE TASTE YARIŞMASI BÜYÜK ÖDÜL NE?

The Taste yarışmasında mutfaktaki yeteneklerine güvenen amatör ya da profesyonel tüm aşçılar yarışacak ve jürinin lezzet olarak en çok beğeneceği yemeği hazırlamaya çalışacaklar. Yarışmacılar yaptıkları yemekten sadece tek bir kaşık alarak jürinin beğenisine sunacak. Jüri, yemekleri kimin hazırladığını, hangi malzemeleri kullandığını veya nasıl pişirdiğini bilmeden değerlendirecek. Jüri üyeleri beğendiği tatları ve yapan kişileri 4 er kişilik gruplar haline kendi takımlarına almak için ikna etmeye çalışacaklar.

Takımlar kurulduktan sonra kendi aralarında rekabet edecekler. Başlarında ki şefin önderliğinde önce dokunulmazlık olmak için mücadele edecekler. Sonrasında ise elenmemek için tekrar yemek yapacaklar ve en kötü performansı sergileyen yarışmacı programa veda edecek. The Taste Türkiye de her hafta azim hırs hepsi olacak. Yarışmacılar arasında rekabet duygusu biran olsun kesilmeyecek. The Taste Türkiye yarışmasında büyük ödül ne?

Daha önce bu tarz yapılan yarışmada büyük ödül 100.000 TL idi. The Taste Türkiye yarışmasında da büyük ödülün 100.000 TL olacağını tahmin ediyoruz. The Taste Türkiye yarışmasını siz nasıl buldunuz? Yorumlarınız aşağı yazabilirsiniz. The Taste Türkiye programı Ne Zaman Final Yapacak Kaç Bölüm Sürecek, Büyük Ödül Ne? konusunda sizlere yazdık, yorumlarınızı bekliyoruz.

The Taste Türkiye 2022-2023 Yeniden Başlar mı?

The Taste Türkiye programının yeniden başlaması ve başvuruların yeniden yeni sezon için alınması bekleniyor. Kesin olarak tarih ve kanal açıklandığında sizlere The Taste Türkiye 2022-2023 sezonu için kesin bilgiler vereceğiz.

YORUMLAR - GÖRÜŞLER

  1. Merve dedi ki:

    Bu yarışma master Chef ten bile daha güzel.Yayında ve yapımda eli emeği geçen herkese teşekkürler.