Kuruluş Osman Balgay Kimdir? Gerçek Tarihte Var mı? (Yurdaer Okur)

12.02.2020
915

Atv ekranlarında çarşamba günleri yayınlanan Kuruluş Osman dizisi yeni oyuncuları bünyesine katmaya devam ediyor. Kuruluş Osman dizisi ne son olarak Balgay isimli Moğol komutanı dahil oldu. Kuruluş Osman’da Balgay kimdir hangi amaçla diziye katıldı, dizide nasıl bir karakteri canlandıracak ve gerçek tarihte Moğol komutanı Balgay var mı yok mu gibi merak edilen sorulara burada yanıt vereceğiz.

Kuruluş Osman Balgay rolü karakteriMoğol komutanı Balgay kimdir?

Osmanlı Devleti’nin kurulma aşamasında bildiğiniz gibi Moğollar Anadolu’ya hakim olmak için büyük akınlar düzenliyor ve Anadolu Selçukluları’nı iyice yıpratıyorlardı. Bu Moğol komutanlardan birisi de Balgay isimli komutandır. Kuruluş Osman dizisinde Moğol komutanı Balgay’ı Yurdaer Okur canlandıracak. Daha önce birçok dizide karşımıza çıkan Yurdaer Okur oldukça başarılı tiyatro oyuncularımızdan birisidir. Son olarak geçtiğimiz yıl Show TV ekranlarındaki Nöbet dizisinde başrolde oynayan Yurdaer Okur Kuruluş Osman dizisinde kötü bir karakter olarak karşımıza çıkıyor ve Moğol komutanı Balgay’ı canlandırıyor.

Kuruluş Osman Balgay KimdirGerçek tarihte Moğol komutanı Balgay kimdir Anadolu’da neler yaptı?

Çarşamba akşamları ATV ekranlarında yayınlanan Kuruluş Osman dizisinin 10. Bölümünde Balgay karakterini canlandıran Yurdaer Okur oldukça başarılı bir role diziye dahil oluyor. Bildiğiniz üzere Moğollar Kösedağ Savaşı’ndan sonra Anadolu’ya hakim olmaya başlamışlar ve Anadolu Selçuklu devleti zor duruma düşmeye başlamıştı. Anadolu’nun değişik bölgelerinde birçok farklı beylik kurulurken Osman Bey’de obası ile birlikte Osmanlı Devleti’ni kuracak ancak Moğol baskısı zaman zaman Moğol komutanlarının acımasız tavırlarıyla ayyuka çıkacak. Bu nedenle Anadolu’daki Moğol komutanı Balgay’ı canlandıran Yurdaer Okur dizide canlandıracağı Cengiz Han’ın torunu olan Kulağu Han’ın kardeşi Balgay karakterine hayat verecek. Cengizhan’ın torunu Kulagu han ve kardeşi Balgay Anadolu’ya hakim olmak için uzun yıllar mücadele etmiş bu yüzden de Kuruluş Osman da kendisine yer verilmiştir. Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında Moğollar ile Osmanlı arasındaki önemli bir mücadele olmaması devletin kuruluşu açısından oldukça önemli bir yer tutmuştur.

Kuruluş Osman Mogol komutan BalgayYurdaer Okur kimdir? Kuruluş Osman Moğol komutanı Balgay rolü

Yurdaer Okur 29 Ekim 1974 tarihinde dünyaya geldi. İngilizceyi daha iyi konuşabilmek için süper liseye giden ve sonrasında Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünde yüksek eğitimini tamamlayan Yurdaer Okur üniversite yıllarında oyunculuk ve tiyatro ile ilgilenmeye başladı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi devlet konservatuvarı tiyatro bölümünü kazanan Yurdaer Okur yine aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı. 1999 yılında Dostlar tiyatrosuna katılarak ilk olarak Yalınayak Sokrates adlı tiyatro oyununda oynadı. Daha sonra 2000 yılında İstanbul devlet tiyatrosuna katılarak görev aldı.

2002 yılında ise Diyarbakır devlet tiyatrosuna ataması yapıldı. 2000’li yıllarda sayısız tiyatro oyununda yer alan Yurdaer Okur daha sonra sinema ve televizyonda birçok dizi ve filmde ekrana gelen yapımların içinde bulundu. ATV ekranlarında yayınlanan Karadayı dizisinde bir savcıyı canlandıran Yurdaer Okur daha sonra ATV ekranlarında Yeter isimli dizide başrolde yer aldı. Geçtiğimiz sezon Show TV ekranlarında yayınlanan Nöbet dizisinde başrolde oynayan Yurdaer Okur oldukça başarılı ve kariyerli bir oyuncudur.

Son olarak bu sezon Star tv de ekrana gelen Sevgili Geçmiş dizisinde ilk bölümlerde konuk oyuncu olmuştu. Yurdaer Okur Kuruluş Osman dizisinde Anadolu’da hakimiyet kurmak isteyen Moğol komutanı Balgay’ı canlandıracak. Bakalım izleyiciler Moğol komutanı Balgay hakkında nasıl yorumlarda bulunacak izleyip göreceğiz. Sizde Kuruluş Osman dizisine 12 Şubat çarşamba akşamı 10. bölümde dahil olacak olan Mogol komutan Balgay hakkındaki yorumunuzu aşağı yazın lütfen..

YAZAR BİLGİSİ
Dizioyuncu.Com site yöneticisi. 1978 yılında Kayseri'de doğdum. Gazi Üniversitesi'nde Yakınçağ Tarihi anabilim dalında yükseklisansımı tamamladım. Fotoğraf, Fenerbahçe ve otomobiller özel ilgi alanımdır. Eğitim ve habercilik alanlarında web siteleri kurdum. Halen Dizioyuncu.com sitesinde güncel haberler yayınlamaya devam ediyorum.
YORUMLAR - GÖRÜŞLER

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yapabilirsin.